Dünyanın seslerini dinlemek

Bir jeofon, dünyayı dinlemek için özel olarak inşa edilmiş bir mikrofondur. [Jtadams] onları uygun bir fiyata buldu, bu yüzden oynaması için biraz kazandı. Bir jeofon, depremlerden, patlamalardan, gürleyen kamyonlardan ve vibroseis araçlarından titreşimleri tespit etmek için kullanılır. Faydalı olmak için, sinyalleri yakalamak için bir amplifikatör ve bir kayıt cihazı gerekir.

[JTADAMS] LT1677 OP-AMP için geleneksel bir amplifikatör tasarımı kullandı, sinyali bir MCP3008 A / D dönüştürücüye besledi ve bir Ahududu PI kullanarak çıktıyı okuyun. Bir Python betiği, verileri işleme için bir CSV dosyasına kaydeder. Pi iyi çalıştı, çünkü kurulumun tamamının alana almak için taşınabilir olması gerekiyor. Başka bir Python komut dosyası, bir web sayfasından elde edilen verileri artar. Ham verileri sunmanın temiz bir temel yolu. [JTADAMS] Gelecekte verilerin işlenmesi konusunda daha fazla bilgi verir. Kendi oluşturursanız, sismik dalgaları keşfetmek için bir jeofona ihtiyacınız yok, ancak gerçek bir telefon çok daha sağlam olacak.

Oh, vibroseis nedir? Bu altında büyük bir yassı plakalı bir kamyon. Plaka, kamyonun ağırlığı üzerindeyse, toprağa hidrolik olarak indirilir. Kamyon daha sonra plakanın normal olarak yaklaşık 10 Hz ila 100 Hz’den süpürülmesine neden olur. Bu infrasound, kayanın tabakalarının altını çizerek geri yansıyana kadar yerden geçer. Uzun bir jeofon dizesi, 1.000 metreyi düşünür, kaydedilen dalgaları tespit eder. Uygulamada, çok sayıda kamyon, senkronize edilmiş yeterli bir güç sinyali oluşturmak için kullanılır. Veya, suda kullanılan teknik olan bir patlama yapabilirsiniz. Genellikle bilgiler petrol ve gaz araştırması için kullanılır. Mola sonrası kamyonlardan birinin videosu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *