ASTRO PI MK II, yeni Ahududu PI donanımı Uzay istasyonuna yöneldi

2015 yılında geri döndü, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Astronot Tim Peake, bir çift özel donanımlı Ahududu pi bilgisayarları, taksy ve ed, Uluslararası Uzay İstasyonu ve Astro Pi Mücadelesi’nin bir parçası olarak kendileri için yazılım geliştirmek için öğrencileri dünyaya geri döndü. Bugüne kadar, 50.000’den fazla gencin, tek kurulu bilgisayarlardan birinde kodunu yaptı; Onları tartışmalı bir şekilde en popüler ve kesinlikle güneş sisteminde en çok seyahat eden ahududu PI’ları.

Izzy ve ed hala güçlü olsa da, ESA, bu kıdemli ahududu nihayetinde nihayet olan emekliliği aldıkları zaman hakkında seçti. Bir Spacex Cargo Ejderhası’nda Aralık ayında ISS’ye yolculuğa çıkacak şekilde ayarlayın, yeni Astro Pi MK II donanımı ilk bakışta orijinal 2015 versiyonuna oldukça benzer görünüyor. Ancak 6063 dereceli alüminyum uçuş çantasında bir göz atın, 8 GB RAM ile bir Ahududu Pi 4 Model B dahil olmak üzere çok sayıda yeni ve geliştirilmiş vites gösterir.

Beefier donanımı, zarfı zorlamak isteyen öğrenciler tarafından takdir edilemez. Astro Pi Programına sunulan Python programlarının çoğunluğu, ünitenin sıcaklığından veya nem sensörlerinden gelen mevcut okumayı anketten çok daha fazlasını yaptı ve Astro Pi’nin LED matrisinde astronotlar için mesajları kaydırma, bazı çok gelişmiş projeler hedeflendi. Orijinal uzay araştırması yaparken. Yerleşik video kamerasını, dünyayı görüntüle ve gezegenin manyetik alanını haritalamaya teşebbüs etmek için tahmin etme tahminlerini yapmaktan, yaşlı öğrencilerin takımlarından sunulan kod kesinlikle geliştirilmiş hesaplamalı performansından ve en yeni PI’nin RAM’sinden faydalanacaktır.

Orijinal Astro PI’da olduğu gibi, ESA ve Ahududu PI Vakfı, bu alan dereceli Linux kutuları hakkında birçok teknik detay paylaştı. Sonuçta, öğrencilerin, yörünge bilgisayarlarına ışınlanmadan önce, temel olarak burada yeryüzünde buradaki aynı donanımlarda kodlarını geliştirmeleri ve test etmeleri beklenir. Öyleyse, ASTRO PI MK II içindeki yeni donanıma hızlı bir şekilde bakalım ve 2022 ve ötesinde öğrenciler için ne tür bir araştırma yapılmalıdır.

Çorbalıklı sensörler

Bu noktada, ahududu pi 4 tarafından sağlanan masaüstü performansının hepsinin iyi farkındayız, bu yüzden 2014 yılından itibaren, öğrencilerin bugüne kadar çalıştıkları Pokey Ahududu Pi Model B + şimdi. Ham Hesaplamalı Gücü’ndeki iyileşme kadar esas olarak, hafızanın on beşine erişimi olan, daha önce mümkün olmayan çok daha karmaşık işler sağlayacaktır.

Bu ekstra güçten yararlanmak için, yeni ASTRO PI MK II, orijinal donanımda kullanılanların yükseltilmiş sürümlerine ek olarak daha geniş bir sensör yelpazesi içerir. Yeni kimsenin şapka v2’si hala, ismin içinde nemi, sıcaklığı ve basıncı ölçmek için jiroskop, ivmeölçer ve manyetometre yanı sıra sensörleri içerir. Ancak bu sefer de pasif bir kızılötesi sensör (PIR), ayrıca bir renk ve parlaklık sensörü de var.

Ancak muhtemelen en heyecan verici sensör yükseltmesi Ahududu Pi HQ kamera şeklinde gelir. 12.3 Megapiksel Sony IMX477 sensörü, ilk ASTRO PI başlatıldığında, geri alınan Dinky Video Kamera Modülü üzerinde önemli bir gelişmedir. Ayrıca, CS-Mount lenslerini kabul edebilir, kamera-farkındalık kodlarını ASTRO PI MK II’ye kadar gönderen ekipleri ima eden takımlar, projeleri çalışırken farklı lensler ve filtreler kurma seçeneğine sahip olacaktır. Örneğin, uygun filtre ile öğrenciler, bitki ömrünün dünyanın yüzeyindeki dağılımını izlemek ve incelemek için normalleştirilmiş fark bitki örtüsü endeksi (NDVI) gözlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Ai copilot

Öğrenciler gerçekten bir şeyleri yüksek viteste tekmelemeleri gerektiğinde, ASTRO PI MK II’ye eşlik edecek olan Mercan USB hızlandırıcısını kullanma seçeneğine de sahip olacaklar. Google tarafından geliştirilen bu uygulamaya özel entegre devre (ASIC), PI’nin USB 3.0 portunu bağlar ve sadece iki tane güç tüketirken saniyede dört trilyon işlemi gerçekleştirebilir.

Özellikle cihaz öğrenimi için geliştirilen bu düşük güçlü cihaz, inanılmaz hızlarda Tensorflow Lite modellerini çalıştırabilir. Resmi belgeler, bir masaüstü sınıfı işlemciyle eşleştirildiğinde, hızlandırıcı MobileNet V2 görüntü sınıflandırması ve algılama modelini saniyede yaklaşık 400 karede çalıştırabilir.

Açıkçası, PI 4 ile birlikte çalışırken yetenekleri azaltılacaktır, ancak yörüngede cihaz öğrenmeyi yapmak isteyen ekipler için hala önemli bir noon olacaktır. Yeni yüksek çözünürlüklü kamerayla birleştirildiğinde, hızlandırıcının bilgisayar görme kahramanı, gerçek zamanlı toprak gözlemleri için büyüleyici fırsatlar sunmalıdır.

Astro Pi’nin kendisi gibi, mercan USB hızlandırıcısı, açıkça gelişen özelleştirilmiş geliştirilmiş bir alüminyum muhafaza içinde kaplanmıştır.pasif olarak ısıyı dağıtmak için ed. Ancak aksi takdirde, şimdi 60 $ USD için en iyi satın alabileceğiniz ticari birim ile aynıdır. Bu, ESA’yı ilk etapta Ahududu PI’yı seçmesine izin veren aynı tür mantıktır, çünkü okulların çoğunlukla raf dışı bileşenleri kullanarak maliyet etkin geliştirme ortamlarını bir araya getirmesine izin verir.

Astro Pi: Ev oyunu

Öyleyse, öğrenciler veya Hackeday okuyucular ne zaman kendi ASTRO PI MK II’lerini inşa edebilecekler? Ne yazık ki, bu hemen açık değil. Kesinlikle bir Ahududu Pi 4 ve bir mercan usb hızlandırıcısı şimdi en iyi şekilde alabilirsiniz, ancak kelime, yonga kıtlığının yeni anlamda şapkayı büyük miktarlarda üretme çabalarını ertelememiştir. Programa katılan öğrenciler, web tabanlı emülatörü, zaman için kodlarını test etmek için web tabanlı emülatörü kullanabilirler. Orijinal his angele şapkasının başarısı göz önüne alındığında, yeni sürümün sonunda perakende geçirme yolunda çalışması kaçınılmaz görünüyor, ancak muhtemelen bu yıl olmayacak.

Orijinal Astro Pi’nin DIY versiyonu
Benzer şekilde, projenin sitesi yakın gelecekte indirileceklerini söylerken, yeni ASTRO PI MK II muhafazası için CAD dosyaları henüz halka açık değildir. Ahududu PI Vakfı, orijinal Astro PI’nin bir kopyasını oluşturma konusunda ayrıntılı bir rehbere sahiptir, örneğin 3D baskı hakkındaki bilgilerle tamamlanır, bu yüzden yeni sürümün Aralık ayının başlaması için benzer bir şey bir araya getirilir.

2017 yılında, bir şirket, bu kadar doğru olan Orijinal Astro Pi durumunun 250 $ USD çoğaltması üretti, Eben Upton’un kendisi uçuş hazır birimlerinden neredeyse ayırt edilebileceklerini söyledi. CAD dosyaları çıktıktan sonra, yeni sürümü çoğaltmak için benzer bir çaba gösterebiliriz, ancak bu sefer daha az pahalı olmasını beklemeyin.

Gezegenin önkoşulu tarafında çok eski olsanız bile, Resmi Astro Pi Challenge, ESA ve Ahududu Pi Vakfı tarafından geliştirilen platform, vatandaş bilimcileri ve burada yeryüzündeki deneyciler için hala çekicidir. Umarım, zorluklar, 2022 baharındaki Uluslararası Uzay İstasyonuna yüklenmeye başladığımızda, evde kendi donanım modelimizle birlikte takip edebileceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *