THE GRID DIP METER: FORGOTTEN instrument

It utilized to be a major rite of passage for a hardware hacker to obtain an oscilloscope. up until recently, new instruments were seldom in typical people’s budgets, so you most likely made finish with a utilized scope. Now, there are great deals of low-cost options, particularly if you include low-end PC scopes as well as “scope meters.” digital meters are likewise now low-cost (often totally free at some major stores), together with signal generators, frequency counters, as well as even logic analyzers.

But there is one piece of test devices you don’t see as commonly as you utilized to as well as its a shame, since it is a extremely flexible piece of kit. Admittedly, if you aren’t doing wireless work, it may not be high on your desire list, however if you do anything with RF, it is not only a flexible tool, however a great value, too. Ne deniyordu? Bu bağlıdır. Historically, they went by the name “Grid Dip Oscillator” or GDO. in some cases you’d hear it called a “Grid Dip Meter” instead. However, contemporary versions don’t have tubes (and, thus, no grid) so in some cases you hear them now called dip meters or perhaps just dippers.

Why Does it Dip?

Regardless of what you phone call them, the theory of operation is the exact same as well as it is quite simple. The instrument is nothing much more than a extremely broad band oscillator with a method to couple the output to an outside circuit. There will likewise be some method to screen exactly how much power is being taken out of the oscillator. This is many commonly done by taking a look at the top amplitude of the oscillator.

The reason for the dip has to finish with the method inductors as well as capacitors behave at different frequencies. just about any type of circuit or element has three sources of impedance: the resistance, which shouldn’t modification based on frequency; the capacitive reactance, which is due to–of course–capacitance; as well as the inductive reactance from inductive elements. In some cases, you only have a considerable amount of one of these. For example, in a carbon resistor, you shouldn’t have extremely much of either type of reactance. A capacitor ought to be predominantly capacitive reactance.

Reactance as well as Impedance

For a provided capacitor, the reactance is extremely high at low frequencies as well as extremely low at high frequencies. Inductance is the opposite: low frequencies create a lower reactance than higher frequencies. It is quite simple to keep in mind this if you believe of a DC present as a zero Hertz wave. An inductor (a coil of wire) will clearly pass DC (low reactance) as well as a capacitor (two parallel plates) will clearly not pass DC (high reactance).

Even though the overall impedance of the circuit depends upon these three elements, it isn’t as easy as just adding up the values. That’s since resistance as well as reactance aren’t the exact same type of quantity. If you have a 1V signal going into a 2 ohm tons with 3 ohms of reactance, you’d like to understand it would behave the exact same as 1V going into an normal resistor. If the resistance as well as the reactance are in series, the value of that efficient resistor is the impededance as well as it is the vector sum of the resistance as well as the reactance.

In the example, then, 22+32=13. The square root of 13 is just around 3.6, so the magnitude of the impedance is 3.6 ohms. To complicate things further, inductive reactance as well as capactive reactance tend to cancel each other out. It is customary to treat capacitve reactance as negative, although because we will square it, it truly doesn’t matter which one you think about unfavorable to do this specific calculation. For the math inclined, you are truly treating the resistance as the genuine part as well as the reactance as the imaginary part of a complex number. The conversion to polar type provides the magnitude as well as the phase angle.

In parallel it is kind of the exact same thing however the reactances add just like resistors in parallel. Here’s the point though: At some frequency, the inductive reactance as well as the capacitive reactance equal. In a series circuit, that implies the reactance goes to zero as well as all you have left is the resistance. In a parallel circuit, the zero winds up in the denominator of a fraction, as well as so the efficient reactance is unlimited (and, in parallel with a pure resistor, doesn’t modification the value of the resistor). Either way, reactance cancels out leaving pure resistance.

Rezonans

The point where the reactances cancel each other out is resonance. The dip meter works since at the resonance point, the meter’s oscillator will have the greatest tons on it (lowest impedance), as well as therefore the voltage will decrease (or dip). At any type of other frequency, some reactance will be left as well as the overall impedence of the circuit under test will be higher than atrezonans.

Açıkçası, dipmetresinin en temel işlevi, bir devrenin rezonans frekansını belirlemektir. Eğer hepsi orada olsaydı, oldukça faydalı olurdu. Bununla birlikte, sadece biraz ek bir çaba ile, dipmetre çok daha fazlasını yapabilir.

Ne ölçebilirsin?

İlk olarak, aynı şekilde diğer ayarlanmış devreleri belirleyebilir, sadece kapasitörlerin yanı sıra bileşenlerden yapılmış endüktörler. Örneğin, antenler, kristaller, ayrıca iletim hatlarının hepsinin belirli bir rezonans noktasına sahip olabilir, ayrıca sayaç onları belirleyebilir. Bir kristal için, frekans, kristalin (paketleme kapasitesine ve diğer faktörlere de dayalı bir bit hatası olan) salınması gereken kristaldir. Antenler birden fazla frekansta rezonans olabilir, sadece ilgilendiğiniz kişi değil, bazı yargılar gereklidir. Bir bobin (bir anten veya bir kristal gibi) sahip olmayan herhangi bir şey, metreden devreye enerjiyi birleştirmek için biraz kablo döngüsünü zorunludur.

İletim hatları için, daldırma sayacını (daha küçük olanı daha küçük) çiftlemek için küçük bir döngü yaparak belirleyebilirsiniz. En düşük dalmaya göz atın, ayrıca iletim hattının 1/4 dalga boyu frekansını gösterecektir. Örneğin, kablo televizyonu 7.5 MHz’de (40 metre dalga boyu) rezonansı ise, kablo televizyonu yaklaşık 10 metre uzunluğundadır. Ancak, iletim hattının hız faktöründeki öğeye unutmayın. Yani, 0.66’lık bir hız elemanına sahip çeyrek dalga iletim hattı, teorik uzunluktan daha kısa olacaktır (bu durumda sadece% 66 uzunluğunda olacaktır).

Tabii ki, iletim hattı ilişkisini her iki şekilde de kullanabilirsiniz. Yani, kabloyu belirlemek için rezonans frekansını alabilirsiniz veya frekansı da bir daldırma için çizgiyi ayarlayabilirsiniz. Aslında, bilmediğiniz şeyi elde etmek için neyi anladığınız şeyi kullanmak, genellikle ızgara daldırma ölçer ile büyük bir ilkedir. Bilinmeyen bir kapasitör belirlemek ister misiniz? anlaşılmış bir indüktörle rezonans. Veya bilinmeyen bir bobinin değerini keşfetmenin yanı sıra anlaşılmış bir kapasitörle de başlayın.

Birincil problemlerden biri olsa da, frekansı doğru bir şekilde okuyor. Bazı çağdaş sayaçlar dijital ekranlara sahiptir (sağda gösterilen dipit gibi). Birçok tipik metre, olsa da. Öte yandan, onları hızlı bir şekilde bir frekans sayacına girebilir veya frekansı doğru bir şekilde tanımlamak için bir alıcı kullanabilirsiniz.

Biraz tahmini sakıncası yoksa, daha fazla ölçüm yapabilirsiniz. Bobinler, tam olarak ne kadar dirençli olduklarını reaksiyonlarına ne kadar dirençli olduğunu öneren bir Q (kalite faktörü) vardır. Harika bir öneri kapasitörünü kullanmak, bir rezonans devresi yazın ve metreyi batırın. frekansı not edin. Sonra, sayacı, sayacı dipteki yaklaşık% 30 daha yüksek okuduğu frekansı keşfedinceye kadar daldırma sayacını ayarlayın. Şimdi, dip sayacı’na, diğer tarafta bir kez daha bir kez daha keşfedin. Q,% 30 frekans arasındaki farkla ayrılan dip frekansına yaklaşık olarak eşit olacaktır.

Açık olabilir, ancak kepçe aynı şekilde aynı şekilde bir sinyal kaynağı olarak kullanılamaz. Örneğin, bir radyo işini onarmak için, DIP sometrisini bir frekansta koyabilirsiniz. Çok sayıda daldırma metre aynı şekilde, osilatörlerini kapatacakları ve bobin (ve ayarlama kapasitörünü) bir dalga makinesi olarak hareket etmek için bir diyotla birlikte kullandıkları bir mod vardır. Ölçer, daha sonra, ayarlanmış frekansta RF enerjisinin dayanıklılığını göstermektedir. Bazı sayaçlar bile bir kulaklık jakına sahip, böylece sinyali dinleyebilirsiniz (pratik olarak bir kristal radyo).

Dip Metre Bulma

Bir Sebep Çok sayıda insanın bugün daldırma sayaçları yoktur, onlar gibi kolayca sunulmamış olmadıklarıdır. Heathkit, bir dizi modelin yanı sıra, daldırma sayaçları için son derece belirgin bir sağlayıcıydı. Diğer belirgin eski tasarımlar (genellikle eBay’de keşfedilen) EICO, Millen, Boonton, ayrıca Ölçüm Şirketi (olsa da; [N4XY’S] web sitesinde sayısız GDOS fotoğraflarıyla bir listeyi keşfedebilirsiniz (fotoğraflar, bir sonraki sayfadan bir sonraki düğmenin birkaç tıklamasıyla). Soldaki eski ölçümlerimden birinin bir fotoğrafı GDOS (ve evet, tüpleri kullanır).

Hala MFJ’den yeni daldırma sayaçlarını keşfedebilirsiniz (sağda gösterilen MFJ-201’ü sunarlar ve aynı şekilde anten analizörlerinin birkaçını servis edilebilir bir dip metre içine dönüştürebilirsiniz). Aynı şekilde internette birçok plan var. Gerçek bir tüp tasarımı istiyorsanız (tavsiye edilmez) [W4CWG] planları vardır. DIP derinliğinin [SM0VPO] ‘dan sunulmasını sağlamak için bir kitap köprüsü olan çok daha çağdaş bir fet tarzı.

Öte yandan, dijital ekran olmadan yeni bir sistem geliştirmek üzücü görünmektedir. Elbette bir tane ekleyebilir veya Dipit veya ELM gibi entegre olanı seçebilirsiniz. WEL olarak başka bir iş var.Ben orada bile kitler bile. etrafa bak. En zor kısım, genellikle, bobinleri sarar, ancak bazıları eşleşmesi zor olan değişken kapasitörler için arayacaktır. Gerçekten, olsa da, sabit yapılabilir herhangi bir osilatör çalışacaktır. Aslında, bir osilatör olarak olumsuz bir direnç tüneli diyotunu kullanan iki eski Heathkit Dippers’im var (bunlardan biri fotoğrafta sola doğru).

Bir daldırma ölçer kullanmanın bir video sunumu istiyorsanız, [W2AEW] zaten yaptığımdan çok daha iyi yapamadım, böylece aşağıdaki videosunu keşfedebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *