Bu jambon radyo, her türlü frekansta tehlikelidir

Biz gençler olduğumuzda, pedler ve kasklar olmadan bisiklet sürdük. Şekerli içecekler içtik. Güç araçlarının yanı sıra kimya setleri ile oynadık. Benzer şekilde doğrudan AC hattı akımını kullanan şeyler geliştirdik. [Mike] akılda tutulmasının yanı sıra, muhtemelen sizi şok edebilecek olan şeylerin etrafındaki güvenlik önlemlerini yerine getirmek için çok daha fazla gelişmiştir. Telefon, bu bir ipucu türü ise, Vintage QRP Widowmaker’ı çağırır. (Aynı şekilde bu tür tehlikeli vericinin videosu aşağıda gömülüdür.)

Tarz, zaman zaman eski elektronik dergilerde ortaya çıktı. Bir açık tahta üzerinde ve herhangi bir topraklama kablosu olmadan geliştirilen, radyo karmaşık bir güç kaynağı gerekmez. Bu, vericilerle de sınırlı değildi. Bazı TV’lerin yanı sıra radyoların “sıcak şasi” vardı. Bu yüzden önce elinizin arkasıyla bilinmeyen bir şasiye dokunması öğretildi. Bir şok, kaslarınızı, elektrikle aktif parçayı ele geçirmenizi sağlamak yerine kolunuzu uzağa çekecektir.

Güvenliğin iyiliği için, [Mike] bir felakete sahip olmak için bir izolasyon trafosu kullandı. Büyük bir direnç, devredeki tüpü sağlamak için çok fazla voltaj düşer. Fişlerinizi tehlikeli hale getirirken, fişlerinizin yanlış yöntemi olduğunu öneriniz önerecek bir neon ampul vardı.

Eski bir J-38 stil anahtarını kullanan [Mike’s] istisnai kodundan zevk aldık. Herkes bir kürek veya klavyeyi kullanmaz. Günümüzde, bit vericileri için yüksek gerilimler gerekmez. Ayrıca, bugün 50 ABD doları büyük olasılıkla 10 doların altında kaldı. Vintage dişli için bir hankeriniz varsa, bunun yerine eski transistörleri deneyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *