Sega’nın oyun dişlisi bir video çıkışını alır

[Eventim] Geleneksel bir sisteme derinden kazdık, oyun dişlisini uygun bir video çıkışı sağlar. Oyun dişlisi, SEGA’nın Nintendo’nun Gameboy’a cevabıydı. Pazara koştu, oyun dişlisi donanımın çoğunu son derece belirgin ana sistem konsolundan yeniden kullandı. Donanım oldukça benzer değildi – özellikle kartuş yuvası. Bir ana sistemde oyun dişli oyunları oynayamazsınız, yanı sıra oyun dişlisi de bir AV çıkışı yoktu, bu da oyuncuların biraz flüoresan arkadan aydınlatmalı LCD ekranda oynatılıyordu.

[Eventim], orijinal donanımı kullanan rutin bir TV’de bu vintage başlıklardan birkaçını oynatmak isterdi. Bunu başarmak için oyun vitesinin LCD’sini süren sinyallere kazmaya başlamak zorunda kaldı. Ana sistem soyu, oyunun LCD sürücü sinyalleri, TV’yi kullanmak için kullanılanlara zamanlamaya benzerken anında belirgindi. Oyun dişlisinde kullanılmayan bir kompozit senkronizasyon sinyali bile vardı.

[Eviltim] Çok ilk önce LCD sürücü sinyallerini SCART RGB’ye dönüştürecek olan ayrık ’74 series mantığını kullanan bir devre tasarladı. Not bu devrede kullanılan bina yöntemidir. Üç 74HC374 cips kulesi, karmaşık bir devre kartı için gereklilik olmadan [Eviltim] ‘nin R, G üretmesini sağlar.

Üç katlı bir çip kulesi kadar olduğu gibi, [Eviltim] çok daha iyi bir yol olduğunu anladı. Devreyi 32 MacroCell CPLD ile yeniden büktü. Bu sürüm aynı şekilde bir NTSC’ye ve PAL video kodlayıcısına sahiptir, böylece SCART arayüzü olmayanlar da oynayabilir. Kendi inşa etmek kadar değilseniz, [Eviltim] bu panoları web sitesine sunar.

Yıllar boyunca inanılmaz bir vintage oyun hackleri gördük. Bir kartuşun içindeki bir kartuştan inanılmaz retropi oluşturur. Gözat çubuğuna ve bunu kontrol etmenin yanı sıra vur!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *